Gigabit Ethernet

Gigabit Ethernet Alliance

Luboš Klaška18. září 1999

Tak jako v případě vývoje Fast Ethernetu sehrálo významnou roli průmyslové sdružení Fast Ethernet Alliance, v případě gigabitového Ethernetu sehrává podobnou roli konsorcium Gigabit Ethernet Alliance (GEA). Bylo vytvořeno za účelem podpory vývoje produktů pro nový standard v květnu 1996.

Technické řešení - fyzická vrstva

Luboš Klaška19. září 1999

Fyzická vrstva gigabitového Ethernetu používá kombinaci osvědčených standardů původního Ethernetu a specifikace ANSI X3T11 Fibre Channel. Byly přijaty celkem čtyři specifikace pro fyzická média, definovány ve dvou standardech - 802.3z (1000Base-X) pro optické kabely a 802.3ab (1000Base-T) pro metalickou kabeláž.

Technické řešení - rozhraní GMII

Luboš Klaška20. září 1999

Pro možnost připojení libovolné fyzické vrstvy k univerzální MAC vrstvě, používané všemi verzemi Ethernetu, přišli autoři specifikace gigabitového Ethernetu s novým univerzálním rozhraním, GMII (Gigabit Media Independent Interface). Je to vlastně rozšíření rozhraní MII (Media Independent Interface), používaném ve standardu Fast Ehernet.

Carrier Extension a Packet Bursting

Luboš Klaška21. září 1999

Gigabitový Ethernet používá sice stejný minimální rámec o velikosti 64 bajtů, ale zvětšenou hodnotu slot size na 512 bajtů. Potřebujeme-li zachovat zpětnou kompatibilitu, tedy stejnou velikost min. rámce, musíme tento rámec vysílat delší dobu. Jak? Jednoduchým doplněním o neplatná data na požadovanou velikost.

Fibre Channel - známý neznámý?

Luboš Klaška22. září 1999

Většina uživatelů sítí a počítačové techniky založené na architektuře PC již jistě slyšela o technologii Fibre Channel, ale pravděpodobně se s ní ještě nesetkali. Proto nebude možná od věci uvést si několik stručných informací.

Buffered Distributor

Luboš Klaška23. září 1999

Buffered Distributor je nový typ zařízení pro sítě typu Ethernet, který poskytuje funkci rozbočovače (hub, repeater), přičemž pracuje v plně duplexním módu. Někdy též bývá nazýváno Full Duplex Repeater nebo Buffered Repeater

Optická rozhraní pro Gigabit Ethernet

Luboš Klaška24. září 1999

Díky "nedočkavým" výrobcům aktivních prvků se začaly objevovat první produkty s technologií Gigabit Ethernet ještě před plnou ratifikací všech standardů IEEE 802.3z pro tuto technologii. Také se objevily některé pojmy, se kterými jsme se u Ethernetu a Fast Ethernetu nesetkali.

Jak povýšit naše sítě

Luboš Klaška25. září 1999

Gigabitové produkty již našli použití v "srdcích" podnikových sítí - v serverových farmách a síťové páteři. V dalším dojde k postupnému pronikání gigabitové technologie i k pracovním skupinám - distribuovaným přepínačům a rozbočovačům. Nepředpokládá se rychlé rozšíření mezi pracovními stanicemi, vyjma někerých specifických případů (zpracování obrazu v reálném čase apod.)

Přejít do archivu článků