10GE aneb Ethernet po 30 letech

10GE aneb Ethernet po 30 letech (1) - trocha historie nikoho nezabije

Luboš Klaška9. září 2003

Asi každý z nás by si přál vypadat ve 30 letech tak dobře a mít před sebou tak skvělou budoucnost jako Ethernet. Od svého vzniku v roce 1973 se postupně vyvinul ze síťové technologie pouze pro sdílené médium na čistě dedikované a zvýšil svou rychlost 1000-krát. Je to ale vůbec ještě Ethernet?

10GE aneb Ethernet po 30 letech (2) - CSMA/CD je když...

Luboš Klaška15. září 2003

Technologie Ethernetu je nezávisle na tom, zda jde klasický 10 Mb/s Ethernet nebo jeho rychlejší mutace Fast a Gigabit Ethernet, založena na velice jednoduchém principu, nazývaném CSMA/CD. Je její velkou předností (hlavně ve smyslu jednoduchosti implementace), na druhé straně ale způsobuje i základní omezení této technologie.

10GE aneb Ethernet po 30 letech (3) - Fast Ethernet, první rychlejší varianta

Luboš Klaška22. září 2003

V dnešním pokračování našeho malého historického ohlédnutí a zamyšlení si zopakujeme hlavní principy první rychlejší, dnes nejpoužívanější varianty Ethernetu. Zjednodušeně řečeno, Fast Ethernet s rychlostí 100 Mb/s je v principu standardní Ethernet, jen 10 x rychlejší, což podstatně rozšiřuje šířku pásma a zkracuje dobu odezev.

10GE aneb Ethernet po 30 letech (4) - o jedné technické lahůdce Gigabit Ethernetu

Luboš Klaška24. září 2003

Tak jako v případě vývoje Fast Ethernetu sehrálo významnou roli průmyslové sdružení Fast Ethernet Alliance, v případě gigabitového Ethernetu to byla Gigabit Ethernet Alliance (GEA). Specifikace přitom zachovává metodu CSMA/CD a jak min. a max. velikost paketů, tak rozumnou délku segmentů. Jak je to možné?

10GE aneb Ethernet po 30 letech (5) - Gigabit Ethernet, nebo-li rychleji, stále rychleji

Luboš Klaška25. září 2003

Byly přijaty celkem čtyři specifikace pro fyzická média, definovány ve dvou standardech - 802.3z (1000Base-X) pro optické kabely a 802.3ab (1000Base-T) pro metalickou kabeláž. Standardy pro optické kabely byly přijaty docela rychle, nad použitím metalické kabeláže se návrháři zapotili nepoměrně více.

10GE aneb Ethernet po 30 letech (6) - základní charakteristika a vývoj standardu 10GE

Luboš Klaška31. října 2003

Omlouváme se všem čtenářům, marně čekajícím na pokračování tohoto seriálu, za velkou prodlevu při uveřejnění dalších dílů. Dnes se podíváme na základní charakteristiky a vývoj standardu zatím poslední varianty technologie Ethernetu.

10GE aneb Ethernet po 30 letech (7) - fyzická a linková vrstva 10GE

Luboš Klaška3. listopadu 2003

Fyzická vrstva Ethernetu (PHY) připojuje přenosové médium k linkové (MAC) vrstvě a definuje elektrické a optické signály, stav linky, časování, kódování dat a obvody potřebné pro jejich příjem a vysílání. Tyto funkce zajišťuje v rámci fyzické vrstvy několik podvrstev, z nichž jsou nejdůležitější vrstva PCS a PMD.

10GE aneb Ethernet po 30 letech (8) - optické transceivery (PMD) a podporovaná média

Luboš Klaška20. listopadu 2003

Skupina 802.3ae Task Force definovala u standardu pro desetigigabitový Ethernet čtyři typy optických transceiverů pro různé vlnové délky. V případě 10GE jsou frekvence pro zdroje optického signálu založené na LED diodách příliš vysoké a proto se nejen u jednovidových, ale i u vícevidových vláken uplatňuje jako jediný zdroj světla laser.

10GE aneb Ethernet po 30 letech (9) - paralelní MAC a rozhraní XAUI

Luboš Klaška2. prosince 2003

MAC vrstva 10/100 a Gigabit Ethernetu pracuje sériově při vysílání i příjmu dat, včetně řídících znaků na začátku i konci rámce a časování a synchronizace. U 10GE je situace mnohem složitější. Aby byla dosažena požadovaná rychlost 10 Gb/s, IEEE změnila způsob práce MAC vrstvy na paralelní.

10GE aneb Ethernet po 30 letech (10) - 10GE po metalice

Luboš Klaška21. prosince 2003

Ideu přenosu desetigigabitového Ethernetu po měděných kabelech a umožnění tak podstatného snížení nákladů pro aplikace na krátké vzdálenosti se snaží realizovat dvě pracovní skupiny v organizaci IEEE. Některé odhady říkají, že 10GE po mědi bude stát jen polovinu ceny své optické alternativy.

Za Ethernetové rámce větší a chytřejší

Luboš Klaška22. června 2005

Maximální velikost Ethernetových rámců, 1 518 bajtů, je jedním ze základních rysů této technologie, který je neměnný již 30 let. Např. pokus o standardizaci Jumbo rámců se právě kvůli tomuto faktu nepovedl, navzdory jejich potenciálním technickým výhodám. Snahy o zvětšení velikosti Ethernetových rámců ale nepolevují. K jakým výsledkům se novátoři dopracovali?

10 Gb/s po plastovém optickém vlákně

Luboš Klaška5. června 2006

Jestliže se zajímáte i o jiné alternativy přenosových médií pro vysokorychlostní sítě než jsou skleněná optická vlákna či metalické kabely, možná vás bude zajímat pokrok ve vývoji plastových optických vláken. Sdružení POF@ 10G ohlásilo úspěšný datový přenos rychlostí 10 Gb/s na vzdálenost 100 m při využití komponent, které již letos budou běžně dostupné.

Standard pro 10 Gigabit Ethernet po metalické kabeláži (10GBase-T) dospěl do finále

Josef Ptáček19. června 2006

Již brzy se na trhu dočkáme standardizovaných produktů pro 10 Gigabit Ethernet po měděné kabeláži, protože IEEE dala 8. června definitivní požehnání standardu 802.3an. Pro přijetí hlasovalo více než 90% členů pracovní skupiny IEEE 802.3an Task Force. Poté byl výborem IEEE Standards Board schválen bez připomínek ke zveřejnění.

Přejít do archivu článků