Jak na vzdálený přístup k síti

Jak na vzdálený přístup k síti - úvod

Petr Odvárka14. ledna 2002

Remote Access neboli vzdálený přístup je technologie umožňující přístup vzdáleným uživatelům k firemním prostředkům jako jsou databáze, mail, presentace, aplikační software, objednávkový systém atd. Vzdálený přístup v tom pravém slova smyslu není zaměřen pouze na jednotlivce, ale i na skupiny uživatelů. Účelem článku je zjednodušený popis nejpoužívanějších technologií používaných pro vytváření rozsáhlých datových sítí.

Metody komutovaného přístupu

Petr Odvárka21. ledna 2002

V druhém pokračování seriálu se zjednodušeným popisem nejpoužívanějších technologií a možností vzdáleného přístupu k firemním sítím se podíváme podrobněji na metody komutovaného přístupu.

Metody permanentního spojení

Petr Odvárka22. ledna 2002

V dalším pokračování seriálu o nejpoužívanějších technologiích a možností vzdáleného přístupu k firemním sítím se podíváme podrobněji na metody permanentního spojení.

Metody permanentního spojení - Frame Relay

Petr Odvárka28. ledna 2002

Dalším tématem seriálu o možnostech vzdáleného přístupu k firemním sítím je Frame Relay, "obláčková" služba poskytovaná tzv. providery. Jde o modernější obdobu technologie X.25. Protože technologie Frame Relay je určena pro kvalitní linky, nemá rozvinuté kontrolní mechanismy a tak má nižší režii než X.25. Efektivita protokolu se dokonce blíží protokolu PPP.

Možnosti mikrovlnných pojítek a satelitního spojení

Petr Odvárka4. února 2002

V již pátém díle seriálu o nejpoužívanějších technologiích vzdáleného přístupu k firemním sítím se podíváme na možnosti mikrovlnných pojítek a satelitního spojení.

X.25 je historicky první paketová přepínaná síť

Petr Odvárka7. února 2002

X.25 je historicky první paketová přepínaná síť. Jde o neperspektivní technologii, která je nahrazovaná modernější technologií Frame Relay. Internet je v porovnání s předchozími technologiemi poměrně komplikovanou metodou jak propojit dvě (a více) lokalit. Tato metoda totiž může zahrnovat všechny dříve uvedené technologie.

Mechanismy zlepšení komunikace

Petr Odvárka13. února 2002

V již posledním díle seriálu o nejpoužívanějších technologiích vzdáleného přístupu k firemním sítím se podíváme v náznaku na možnosti zlepšení parametrů komunikace. Mechanismům spojeným s formováním dat a podrobnějšímu popisu priorit byly věnovány samostatné články.

Přejít do archivu článků