FDDI

FDDI - osvědčený standard

Luboš Klaška18. září 1999

Technologie FDDI (Fiber Distributed Data Interface) byla v první polovině 90. let prakticky jedinou možností, jak vybudovat rychlou síť. Přitom již v té době šlo o osvědčenou a vysoce spolehlivou technologii s dokonalým managementem, s přenosovou rychlostí 100 Mb/s pro zatížená síťová centra, propojování vzdálených budov a areálů a budování metropolitních sítí.

Základní pojmy

Luboš Klaška19. září 1999

Základní koncept FDDI vychází z implementace kruhové topologie a časovaného tokenu při použití optických vláken a přenosové rychlosti 100 Mb/s. FDDI síť je tedy seriový řetězec stanic (koncových uzlů), spojených optickými kabely. Ty přenáší vysílání každé stanice v sekvenčním, časovaném pořadí.

Technická specifikace

Luboš Klaška20. září 1999

Odpovědnost za standard FDDI nese výbor X3T9 institutu ANSI (American National Standards Institute. Celkem sestává tento standard ze čtyřech částí

Topologická pravida

Luboš Klaška21. září 1999

V této části si popíšeme základní topologická pravidla pro budování FDDI sítí. Standard FDDI specifikuje několik druhů portů rozbočovačů a stanic a způsobů vzájemných připojení.

Pověstná spolehlivost

Luboš Klaška22. září 1999

Vysoká odolnost proti výpadkům a síťovým chybám je jednou z předností technologie FDDI. Tato vysoká spolehlivost FDDI sítě je dána použitím dvojitého kruhu (wrap proces při výpadku) a redundantním připojením kritických uzlů (ve stromové topologii).

Přejít do archivu článků